OET (Occupational English Test)

Test İçeriği > Yazma (Writing)
Ana sayfa > Sınavlar > OET (Occupational English Test) > Test İçeriği > Yazma (Writing)
Yazma (Writing)

Yazma alt testi 45 dakika sürer ve meslek bölümüne özgüdür. Her meslek için özel olarak o mesleğin gerektirdiği durumlarla ilgili bir soru bulunmaktadır. Hemşire hemşirelik ile ilgili soruyu, dişçi dişçilik mesleği ile ilgili soruyu yapmalıdır. vb.

Yazı Testi Yapısı

Yazı sınavında karşınıza genellikle bir mektup – referans mektubu,  nakil ve ya hasta bilgilendirme mektubu ya da bazen Eczacılık, Veterinerlik, Konuşma Patolojisi ve Mesleki terapi gibi dallarda bir hastayı, hasta bakıcıyı ya da grubu bilgilendirme mektubu yazma gibi bir soru ya da farklı bir tür olarak şikayete cevap niteliğinde mektup (radiografi için) yazma sorusu çıkabilmektedir.

Soruda size talimatlarla birlikte cevabınız sırasında kullanmanız gereken bilgileri içeren materyaller de (vaka notları ve / veya ilgili diğer belgeler) verilecektir.

Yazma yeteneği OET de nasıl değerlendirilir?

Yazma testindeki performansınız, en az iki, eğitimli değerlendiricinin birbirinden bağımsız olarak sizi değerlendirmesi ile belirlenmektedir. Değerlendiriciler, birbirlerinin sizin için hangi puanı verdiğini ve sizin diğer testlerden kaç puan aldığınızı bilmememektedir.

Performansınız beş kritere göre puanlanır ve her kriter için ayrı puan alır:

 • Amaç (İstenenin doğru şekilde yerine getirilmesi)
 • İçerik ( gerekli bütün bilgilendirmenin mektupta mevcut ve doğru olması)
 • Öz ve Net olması ( Verilen marteryallerden gereksiz detayların çıkarılıp yazılan mektubun okuyucu için öz ve net bir şekilde anlaşılır olması)
 • Dil Özellikleri (dilbilgisi ve uyum)
 • Sunum Özellikleri (yazım, noktalama, düzen)


Yazma testine nasıl hazırlanılacağına dair ipuçları:

Yazma görevine hazırlık yaklaşımınız, test sırasında ve işyerinizdeki başarı performansınızı belirleyecektir.

https://www.occupationalenglishtest.org/preparation-portal/

 • Öğrenme Kaynakları
 • ABC sağlık bülteni
 • New England Tıp Dergisi
 • Bilimin İlerlemesi İçin Amerikan Derneği Bilim Dergisi
 • İngiliz Tıp Dergisi
 • Amerikan Tabipler Birliği Dergisi
 • Avustralya Tıp Dergisi
 • Ücretsiz Tıp Dergileri
 • OMICS Uluslararası
 • SSS Yazma

 

YAZMA S.S.S

Vaka notlarını okumak ve cevabımı planlamak önemli mi?

Yazma testinde elinizden gelenin en iyisini yapabilmek için, görevi ve vaka notlarını anlamak ve cevabınızı planlamak önemlidir. Yazma testinin başlangıcındaki beş dakikalık okuma süresi bunu yapmanız için bir fırsattır.

Karşınıza gelen sorular, kalan 40 dakikanızı, istenen uzunlukta bir cevap yazmak ve yazdıklarınızı kontrol etmek için kullanmanıza yeterli zaman sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sadece okuma süresi boyunca değil, yazımanız için ayrılan 40 dakika boyunca da istediğiniz herhangi bir noktada göreve ve vaka notlarına tekrar bakabilirsiniz.

Neden yazma testi bu düzende ?

İşler şu anda ağırlıklı olarak bir bilgisayarda yapılsa da, çoğu tıp uzmanı hala düzenli uygulamalarının bir parçası olarak mektuplar hazırlamak zorundadır. Test için doğrudan işyeri içeriklerinden alınan yazma soruları, ilgili bilgileri seçmenizi ,organize etmenizi ve bu bilgileri hedeflenen okuyucu için uygun olan en açık ve doğru bir biçimde sunmanızı gerektirir. Böyle bir mektubu sadece sınırlı bir süre içinde hazırlamak, iş hayatında karşınıza çıkabilecek gerçek bir çalışmadır.

Yazma sınavında yazım hataları yüzünden puan kaybeder miyim?

Heceleme ve noktalama, Sunum Özellikleri'nin içeriğinde yer almaktadır. Sunum Özellikleri, Yazma testi için beş değerlendirme kriterinden biridir bu nedenle yaptığınız her hangi bir yazım hatası Sunum Özellikleri puanınızda dikkate alınacaktır.

Yazma testinde çok fazla / çok az kelime yazarsam ne olur?

Görevin kelime aralığının üstünde veya altında yazılması nedeniyle otomatik puan kırılmamaktadır (180 - 200 kelime). Ancak, her yazma sorusu bu kelime aralığında gerçekleştirilebilecek şekilde tasarlanmıştır. Eğer kelime sayınız önemli ölçüde daha fazla ise yazınıza  ilgisiz materyal eklemiş veya mektubunuzu iyi düzenlememiş olabilirsiniz. Eğer kelime sayınız önemli ölçüde daha az ise, soruyu ve / veya vaka notlarını yanlış anlamış olabilir veya önemli bilgileri gözden kaçırmış olabilirsiniz. Her iki durumda da, yazma testindeki beş değerlendirme kriteri için puanlarınız bu alanlardaki herhangi bir zayıf noktayı yansıtacaktır.

Mektubun hedeflenen okuyucusuna nasıl hitap etmeliyim?

Soru talimatlarında belirtilen başlık ve adres ayrıntılarını kullanmalısınız.

Hangi düzeni kullanmalıyım? Tarih ve adresi nereye yazmalıyım?

Sağlık uzmanları tarafından kabul edilen çeşitli kullanım biçimleri vardır. Bu nedenle, OET Yazma testindeki yanıtınızda kullanmanız gereken tek bir özel düzen yoktur. Mektubunuzun belirli bir görev için açıkça belirtilmiş ve uygun olması önemlidir, ancak kullanmanız gereken belirlenmiş bir OET yazma düzeni yoktur.

Yazma testinde kısaltmalar kullanabilir miyim?

Adayın mesleğinde genel olarak kabul edilen ve değerlendiricilere açık olan kısaltmalar Yazma testinde, örneğin vücut kitle indeksi için “BMI” veya “mg” gibi ölçüm birimleri olarak kullanılabilir. Dilin uygun kullanımı Yazma testi için beş değerlendirme kriterinden biridir.

Ayrıca hedeflenen okuyucunun kim olduğunu da düşünmelisiniz. Hedef okuyucunuz bir sağlık profesyoneli ise, yaygın olarak kullanılan bir dizi kısaltma kabul edilebilir olabilir. Bununla birlikte, geçmişinde sağlık konusu ile ilgili bir bilgi geçmişi olmayan kişiler için kelimelerin tam yazılması tercih edilebilir. OET Değerlendiricileri, her hangi bir kısaltma listesini dikkate almaz ve OET, her hangi bir kısaltma sözlüğü veya el kitabı önermez.

Yazma testinde büyük harfleri kullanabilir miyim?

Evet, uygun olan yerlerde kullanabilirsiniz. Örneğin kısaltmalar veya başlıklarda.

Yazım testinde seviye tanımlayıcılarında hangi puanlara erişmeliyim?

Her kriter için tanımlayıcılarda en yüksek seviyeye ulaşmayı hedeflemelisiniz. B alan sınav katılımcıları, Amaç kısmında 3 üzerinden 2 ve diğer kriterlerden de 7 üzerinden 5 puan almalıdır.