OET (Occupational English Test)

Test İçeriği > Konuşma (Speaking)
Ana sayfa > Sınavlar > OET (Occupational English Test) > Test İçeriği > Konuşma (Speaking)
Konuşma (Speaking)

Konuşma testine katılımcılar tek olarak girerler ve test yaklaşık 20 dakika sürer. OET'in bu bölümünde, mesleğiniz için özel olarak tasarlanmış materyaller kullanılmaktadır. Her rol yapma / canlandırma bölümünde, sınavı yapan kişi bir hastayı, bir müşteriyi veya bir hastanın akrabasını veya bakıcısını canlandırırken siz kendi mesleğiniz ile ilgili rolleri canlandırırsınız (örneğin, bir hemşire veya eczacı olarak). Veterinerlik bilimi için sınavı yapan kişi hayvanın sahibi veya bakıcısı rolündedir.

Konuşma Sınavı Yapısı
Her Konuşma testinde, kimliğiniz ve mesleğiniz sınavı yapacak olan kişi  tarafından kontrol edilir ve mesleki geçmişiniz hakkında kısa bir ısınma sohbeti yapılır. Ardından canlandırma rolleri tek tek tanıtılır ve her birine hazırlanmak için üç dakikanız olur. Rol yapma/ Canlandırma görevlerinin her biri yaklaşık beş dakika sürer.

Canlandırma / Rol Yapma
Canlandırma esnasında elinizde o rol için gerekli bilgileri ve yapmanız gerekenleri içeren kartlarınız olacak. İsterseniz kartınızın üzerine notlar alabilirsiniz. Canlandırmanın içeriği veya nasıl olması hakkında herhangi bir sorunuz varsa, hazırlık süresi boyunca sorabilirsiniz.
Rol yapma çalışmaları tipik işyeri durumlarını ve bu durumlarda bir sağlık uzmanına yapılan talepleri yansıtır. Sınavı yapan kişi, Konuşma testi yapısının her aday için benzer olması adına bir senaryo izler. Ayrıca her canlandırmada kullanılacak ayrıntılı bilgilere sahiptir. Aynı canlandırmayı gerçekleştirecek farklı adaylar için farklı içerikler kullanılır.

Konuşma sınavı nasıl değerlendirilir?

Tüm Konuşma testi kayıt altına alınır ve kayıtlar dinlenerek puanlandırılır.

 • Konuşma testi birbirlerinden bağımsız değerlendirme yapan en az iki eğitimli OET Değerlendiricisi tarafından puanlandırılır.
 • Değerlendiriciler birbirlerinin diğerinin size kaç puan verdiğini veya diğer testlerden kaç puan aldığınızı bilmez.
 • Canlandırma sırasında sizinle olan sınav görevlisi performansınızın değerlendirilmesinde yer almamaktadır.
 • OET Değerlendiricisinin değerlendirmeleri, hedeflenmiş ve özel bir kritere göre Değerlendiriciler, adayların genel olarak İngilizce konuşma becerileri üzerine puanlandırma yapmazlar.
 • OET Değerlendiricileri, adayların o gün belirli bir göreve nasıl yanıt vereceğine odaklanmak için eğitilir. Sağlık çalışanlarının işyerinde kullanmaları gereken iletişimi yansıtan özel değerlendirme kriterleri uygularlar. OET sınavının , mesleki bilginizi değil, İngilizce dil becerilerinizi ölçen bir test olduğunu unutmayınız.

 

Değerlendirme kriterlerine aşina olan ve spesifik rol yapma görevinin detaylarına dikkat eden adayların yeteneklerini gösterme şansları daha yüksektir. Ezberlenmiş materyal kullanan ya da sadece başka durumlarda işe yarayan teknikleri kullanan adaylar testte tam potansiyellerini gösteremeyebilirler.

Her iki canlandırma testi için performansınız dokuz kritere göre değerlendirilir ve her kriter için ayrı puan alırsınız:

Dil Bilimi Kriterleri

 • Akıcılık (konuşma hızı ve akışı dahil)
 • Anlaşılabilirlik (telaffuz, tonlama, vurgu, ritim ve aksan gibi)
 • Dilin uygunluğu (duruma ve hastaya uygun dil, kayıt ve ton kullanımı dahil)
 • Dilbilgisi Kaynakları ve İfade (gramerin doğru kullanımı, gerektiğinde ifade tarzını değiştirebilme, çevirme becerisi ve daha uzun ifadelerde uyumu sürdürme kapasitesi dahil)

Klinik İletişim Kriterleri

 • İlişki kurma (etkileşimi uygun şekilde başlatmak, özenli ve saygılı bir tutum göstermek, yargılayıcı olmayan bir yaklaşım benimsemek ve hastanın sıkıntılı durumuna empati göstermek dahil)
 • Hastanın bakış açısını anlamak ve dahil etmek (hastanın endişelerini ortaya çıkarmak ve araştırmak, hastadan ihtiyaçları hakkında ipuçlarını almak ve hastanın endişeleri ve ihtiyaçlarına yönelik açıklamalar yapmak dahil)
 • Düzen sağlamak (etkileşimi amaçlı ve mantıklı bir şekilde sıralamak, açıklamaları düzenlemek ve konudaki değişiklikler için teknikler kullanmak dahil)
 • Bilgi toplama (açık ve ya kapalı soruların uygun kullanımı, bileşik veya öncü sorulardan kaçınmak, hastanın anlatısını aktif dinleme ile desteklemek, belirsiz ifadeleri netleştirmek ve düzeltmeyi teşvik etmek ve ya daha fazla bilgi almak için bilgileri özetlemek dahil)
 • Bilgi verme (hastanın önceden bildiklerini tespit etmek, uygun boyuttaki cümlelerle bilgi vermek, hastanın bilgiyi anlayıp anlamadığını kontrol etmek ve hastanın hangi daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduğunu keşfetmek dahil)

Canlandırma kartlarının üstüne yazı yazabilir miyim?

Evet, isterseniz rol kartlarının üstüne notlar alabilir ve canlandırma  sırasında istediğiniz zaman karta bakabilirsiniz. Canlandırmanın sonunda kartı sınav görevlisine iade etmelisiniz.

Canlandırmayı tamamlamazsam ne olur?

Her canlandırma bir sağlık mesleği içeriğini yansıtan, değerlendirilebilir bir konuşma örneği ortaya çıkarmak için tasarlanmıştır. Bir canlandırmanın yaklaşık 5 dakikada doğal sürecinde sonlanması gerekmektedir. Bu olmazsa, sınav görevlisi rolünüzün bitiş zamanının geldiğini açıkça bildirir.

Rol kartındaki tüm bölümleri tamamlamamanın herhangi bir cezası yoktur. Bununla birlikte, canlandırmada ne kadar fazla bölümü tamamlarsanız iletişim kurma kabiliyetinizle ilgili kanıtınız o kadar artar. Hazırlanma sürenizi, canlandırma esnasında hangi noktaların karşınızdakine daha detaylı açıklama yapmanızı gerektirebileceğini veya hangi noktaların karşınızdaki hastadan daha detaylı bilgi istemenizi gerektirebileceğini düşünmek için kullanın.

Konuşma sınavı neden bu düzende?

Bir sağlık uzmanının mesleğinin önemli bir parçası da, hastalarla veya müşterilerle etkili bir şekilde iletişim kurmasıdır. Canlandırmalar, adayın profesyonel bir rol üstlenmesini ve genel işyeri durumlarıyla başa çıkma yeteneğini göstermesini sağlar.

Bahsi geçen bu durumlar, gerçek iş hayatının da normal bir parçası olan gerilim unsurlarını içerebilir. Örneğin, endişeli veya öfkeli hastalar, sağlık durumlarını yanlış anlayan hastalar, talimatların açıklanacağı sınırlı bir süre olması vb.
İki ayrı canlandırma, sözlü yeterliliği göstermek için iki ayrı fırsat sunar: iki farklı senaryo olması, aday için farklı dil türlerini kullanma şansı sağlar ve böylece sınavı değerlendirenlere adayın konuşma becerilerini anlamaları için daha geniş bir bakış açısı sunar.

Konuşma testinde seviye tanımlayıcılarında hangi puanlara erişmeliyim?
Her kriter için tanımlayıcılarda en yüksek seviyeye ulaşmayı hedeflemelisiniz. B almış olan adaylar adaylar, her dilbilimi kriteri için 6 üzerinden 5 ve klinik iletişim kriterleri için 3 üzerinden 2 puan almış olacaklardır.

OET Tanıyan Kuruluşlar

OET İngiltere, İrlanda, Avustralya, Yeni Zelanda, Dubai ve Singapur'daki sağlık kurulları ve konseyleri tarafından tanınmakta ve güvenilmektedir. Hastaneler, üniversiteler ve kolejler dahil olmak üzere birçok kuruluş, adayın zorlu bir sağlık ortamında etkili bir şekilde iletişim kurma yeteneğinin kanıtı olarak OET'i kullanmaktadır.